dcsimg

Learning Middle School Math

As we all know, math is one of the most important subjects taught in school. We use math on a daily basis, even at an online college! There are many activities that teachers can utilize to help their students learn math while also having fun! Doing hands on math activities with your child or a group of students helps give them a sense of ownership over their own work. Children will remember the fun activity they did in class or at home, as well as the skill set they learned. Here are a few fun and easy activities that can be done with students at all different grade levels:

Geometry

"Understanding Properties of Scalene Triangles"

Grades appropriate: 4-9

Materials Needed:

A sheet of blank paper

straight edge

protractor

Instructions:

  1. Have students draw 10 different triangles on their sheets of blank paper. Have them label each vertex of their triangles using numbers 1, 2, and 3. The numbers should go at the vertex of each triangle, outside the triangle.

  2. Use the protractor to measure all the angles of each triangle. Have students record the angle of each triangle.

  3. Make a chart that goes as follows: triangle, angle 1, angle 2, angle 3, and the sum of all three angles.

  4. Have students record any patterns they observe regarding the triangles

This lesson helps students determine the properties of scalene triangles. Since the students are creating these triangles themselves, it will give them a sense of ownership which will ensure that they remember the properties of these kinds of triangles. This activity can also be done with equilateral and isoceles triangles.

Consumer/Everyday Math

"Grocery Store"

Grades appropriate: 4-6

Materials Needed:

grocery store advertisements

pencils

calculators

paper

Instructions:

  1. Have students work in groups of 2 or 3 to find 8-10 examples of price per unit without using a calculator.

  2. Have students figure out price per ounce and discuss the relationship between pounds and ounces. A great example of this is ground beef. If the price is $1.49 a pound and the quantity is 16 oz then the price per unit is $.09 oz.

  3. Using the information they have gathered doing numbers 1 and 2, have students compare prices. Ask them questions like “what is cheaper, chicken or steak?”

  4. Tell the students that you are “giving” them $10 to plan a meal for their families. Stress that the meal should be nutritious and well rounded. Have them itemize their menu by cost per person/serving.

  5. Tell the students that you are “giving” them $50 to plan a party for 15 friends. Use the same format as #4.

More Fun Math Resources for Kids, Parents and Teachers:

Math is Fun

Cool Math 4 Kids

A Plus Math

Math Fun Facts!

Fun Brain

Math Lessons

Math Playground

Math Games For Kids

Free Math Games

Johnnie's Math Page

Published: 2010-01-20